نابالانسی چیست؟

یکی از اشکالات عمده در تجهیزات دوار، نابالانسی یا نامیزانی می‌باشد. نابالانسی، توزیع نامناسب و ناهمگن جرم در قطعات دوار می‌باشد که به آن نابالانسی یا نامیزانی گفته می‌شود. به عبارتی، نابالانسی تجمع و افزایش جرم در قسمت یا نقاطی از قطعه است. این تجمع جرم می‌تواند به دلیل شکل هندسی قطعه و یا تولید نامناسب آن باشد. در واقع نابالانسی زمانی رخ می‌دهد که توزیع جرم، وضعیت متقارنی نسبت به محور چرخش نداشته باشد. در این شرایط نیروها در یک طرف محور چرخش بیش از طرفین دیگر خواهد بود.

عدم رفع نابالانسی در تجهیزات می‌تواند خرابی‌ های بسیار، از جمله خرابی یاتاقان‌ها، لقی‌های مکانیکی و همچنین سوختن تجهیزات الکتریکی را به دنبال داشته باشد، و در مجموع باعث کاهش کارایی موثر و طول عمر ماشین آلات و تجهیزات می شود. همچنین نابالانسی، به دلیل ارتعاشات ناشی از آن می‌تواند فشار‌های فیزیکی و خستگی روانی نامطلوب نیز در اپراتورهای دستگاه ها بوجود آورد.

انواع نابالانسی

بر اساس نحوه توزیع جرم نسبت به محور دوران، نابالانسی انواع مختلف دارد:

 

نابالانسی استاتیک: چنانچه به روتورِ کاملاً بالانس شده، جرم نامیزان درهمان صفحه شعاعی مرکز جرم اش افزوده شود، نابالانسی استاتیک پدید می آید.

 

نابالانسی دینامیک: چنانچه مرکز جرم روی محور دوران بوده ولی توزیع جرمی به گونه‌ای باشد که گویی دو جرم هم اندازه و در موقعیتی متقارن نسبت به مرکز جرم، در جسم باشد، در اصطلاح به آن نابالانسی دینامیک گفته می‌شود. عمدتا این مشکل به دلیل تولید نامناسب جرم و یا آسیب‌های کاری به وجود می‌آید.

نابالانسی دینامیک معمولا با تعدد جرم‌گذاری همراه است.

 

نابالانسی مرکب: این نابالانسی ترکیبی از هر دو نابالانسی استاتیکی و دینامیکی است. در این حالت، هم توزیع نامناسب از جرم وجود دارد، هم مرکز جرم نسبت به محور تقارن انحراف دارد. بنابراین در این حالت، هم جابجایی مرکز جرم رخ می دهد و هم نیروهای متفاوت در یاتاقان‌ها دیده می‌شود.

 

اجرای عملیات بالانس

با توجه به این مطالب می‌توان گفت که هدف از بالانس نمودن تجهیزات، رفع عدم توازن جرمی است. در واقع در این عملیات تلاش می‌شود تا با جرم‌گذاری مناسب، توزیع جرمی حول مرکز جرم و محور پرخش یکنواخت شود. 

 

بالانس تک صفحه: هنگامی که عملیات بالانس و جرم‌گذاری فقط در یک صفحه روتور انجام گردد به این نوع بالانس، بالانس تک صفحه یا استاتیک گفته می‌شود.

 

به عنوان مثال می‌توان تجهیزات زیر را نمونه‌هایی مناسب جهت بالانس تک صفحه نام برد:

 

 1. فن‌های دستگاه‌های تهویه و جدا سازهای جریان هوا
 2. فرزها و همه نظام‌ها
 3. پولی‌ها، چرخ طیار و کلاچ‌ها
 4. پروانه‌ها

 

بالانس دینامیکی: همانطور که گفته شد در روتور‌هایی با ابعاد بزرگ تر نمی‌توان از آثار ناشی از نابالانسی جفت صرف نظر نمود. به طور کلی در این حالت‌ها بر خلاف بالانس استاتیک آثار ناشی از نابالانسی جفت فقط حین چرخش پدیدار می‌‌شود. بطور مثال می‌توان تصحیح نابالانسی روتوری که دارای دو یاتاقان حائل شده باشد، حداقل دوصفحه تصحیح شعاعی می‌خواهد. این روش بالانس دو صفحه یا دینامیک نامیده می‌شود.

 

در ادامه نمونه‌هایی از ماشین‌آلاتی که برای اصلاح عدم توازن جرمی، نیازمند بالانس دو صفحه‌ای اند، آمده است:

 1. غلطکهای ماشین‌های کاغذ سازی
 2. درام‌های گریز از مرکز
 3. آرمیچر‌های الکتریکی و ژنراتورها
 4. دستگاه‌های برش و خردکن مواد
 5. ماشین افزار
 6. سنگ غلطکی
 7. فن‌ها و دمنده‌‌ها
 8. روتور انواع کمپرسورها

 

شرکت فنی و مهندسی چرخش ابزار شتاب با بیش از پانزده سال سابقه در  ارایه انواع خدمات بالانس، اعم از بالانس استاتیک و بالانس دینامیک، در هر زمان آماده خدمت رسانی به صاحبان صنایع و کارخانه ها می باشد.

 

جستجوهای مرتبط:

 آنالیز ارتعاشات، بالانس تجهیزات دوار، بالانس در محل، بالانس کارگاهی، بالانس صنعتی، خدمات بالانس، بالانس دینامیک، بالانس استاتیک، پایش وضعیت، جایرو بالانس، ساخت دستگاه بالانس صنعتی، خرید و فروش دستگاه بالانس صنعتی، فن، اگزاست، هواساز، برج خنک کننده، نگهداری و تعمیرات (نت)، آموزش بالانس،ارتعاش سنجی، آنالیز مودال، کوپل استاتیک

روزهای اداری

+98 (21) 7761 8023
+98 (21) 5553 2712
+98 (21) 5553 2689
شنبه الی پنجشنبه
8:30 الی 17:00

روزهای تعطیل

ارتباط از طریق فرم تماس با ما
+98 (912) 899 6908
روزهای تعطیل و جمعه
9:00 الی 14:00
آدرس: تهران - خیابان شریعتی-تقاطع ملک-خیابان شکوری-پلاک 1.واحد 7

ساعت کاری ما از شنبه تا پنجشنبه 8:30 صبح تا 5 بعداز ظهر است، اما ما بعد از ساعت کاری و تعطیلات آخر هفته خدمات اورژانسی ارائه می دهیم.

در چرخش ابزار شتاب ما شرایط حیاتی را درک می کنیم و زمانی که به ما بیشتر نیاز دارید، ما آنجا خواهیم بود!